- Hälsa

Nu är hösten här och solens strålar ger oss inte längre särskilt mycket D-vitamin. Dags att påbörja tillskott. D-vitamin har många olika funktioner och är viktiga för tänderna bland annat genom att förbättra remineraliseringen och möjligheten att ta upp och behålla kalcium i kroppen.
Befolkningen i Skandinavien har ofta D-vitaminbrist under vinterhalvåret och tillskott behövs på minst 2000 IU per dag. Främst är det solens UV-strålar som skapar möjlighet för kroppen att bilda D-vitamin. Under sommaren bygger man därför upp förrådet. Från oktober och framåt april och maj kommer inte den rätta våglängden ner till oss och därför behövs tillskott.
För tänderna är D-vitamin viktigt, men behövs också för andra funktioner i kroppen. Så är exempelvis en del vinter- och vårdepressioner orsakade av D-vitaminbrist.
D-vitaminbrist under graviditeten kan orsaka sämre tandstatus hos barnen och ökad risk för karies. Se mer här. (engelska)
Till föredrag av Mats Humble (Tf Kalmar)
Se mer Nordic Nutrition Council och Svenska Ortomolekylära Sällskapet
Se mer Tf:s hemsida