Tandhälsoförbundet informerar om biverkningar av tandvårdsmaterial, ger stöd till medlemmarna och arbetar för så riskfria tandvårdsmaterial som möjligt.
Kvicksilverförbud - och anmälningar om biverkningar av dentala material
Ledare TF bladet nummer 1 2010, finns nu att läsa på vår hemsida. Klicka på länken nedan
Tyska Tandvårdsskadeförbundet
Några av våra tyska kollegors hemsida! Amalgam och kvicksilver är ju ett universellt problem!
Kvicksilverutredning om ett generellt förbud. Tf remissvar
Remissvar på Kemikalieinspektionens Rapport 2/04.
Kvicksilverutredning om ett generellt förbud. Rapport från ett regeringsuppdrag.
GUIDANCE FOR IDENTIFYING POPULATIONS AT RISK FROM MERCURY EXPOSURE
Texten i dokumentet är på engelska!
Ett arbete inom FN som handlar om att identifiera populationer/personer och yrkeskategorier som riskerar att utsättas för kvicksilverexponering, exempelvis tandläkare och tandsköterskor.
Man har börjat uppmärksamma amalgamfrågan även om jag tycker den inte
behandlas speciellt ingående. Det finns mycket mera att önska f
Scandlab fokuserar på orsak istället för symtom

Om Scandlab och Genova Diagnostics
Scandlab samarbetar sedan många år med Genova Diagnostics i USA, ett framstående och nytänkande laboratorium. Det hette förr Great Smokies Diagnostic Laboratories (GSDL), därför att det ligger i trakten av bergskedjan Great Smokies Mountains i North Carolina. Upprinnelsen till GSDL var Great Smokies Medical Clinic.
Kvicksilver och utmattning
Den här sajten handlar om kvicksilver, hur farligt det är, var man kan råka ut för det och vad man kan göra för att bli frisk om man är förgiftad av det.
Den här sajten startade jag därför att jag själv starkt misstänkte att kvicksilver är en huvudorsak till att jag mått sämre och sämre under 25 år, varav de sista fem åren bara gått under tiden jag varit sjukskriven för “depression”. Den enda behandling jag erbjudits är anti-depressiva och samtalsterapi. Pillren har jag vägrat att äta eftersom-