Tandhälsoförbundet informerar om biverkningar av tandvårdsmaterial, ger stöd till medlemmarna och arbetar för så riskfria tandvårdsmaterial som möjligt.
Marknadsförbud för digital röntgensensor
- Hälsa
- Miljö
Beslut om marknadsförbud av digital röntgensensor för dental användning MDX3 från företaget Image Level i Belgien.
Magnetfält kan leda till astma
- Hälsa
- Miljö
- Politik
Våren och sommaren är toppen! Typiskt nog är det också den tid då allergier brukar frodas. Har Du astma är det mycket möjligt att Du även har någon form av allergi. Det behöver inte betyda att Du måste avstå från sommarlivet. Men kanske bör Du avstå från mikrovågsugn, hårtork, fläktar, kaffekvarnar, lysrörslampor, kraftledningar, transformatorstationer och mobiltelefoner?!
James Hardy DMD presents his testimony to the FDA's CDRH Townhall in Orlando March 2011
- Dentala material
- Hälsa
- Politik
En mycket bra presentation vid FDA:s Orlandomöte där James Hardy DMD ger sin syn på amalgamet.
Restriktioner för Pandemrix i EU!
- Hälsa
- Politik
EU:s läkemedelsverk rekommenderar minskad tillgång till Pandemrix
Narkolepsi är ett av skälen till att EU nu minskar tillgången av Pandemrix för barn under 20 år.
Allt fler och fler bevis stödjer TF och andra “visselblåsare” om riskerna med Pandemrix och dess innehåll av Tiomersal d.v.s. kvicksilver som konserveringsmedel.
Att staten och socialstyrelsen utan eftertanke tillät användning av Pandemrix i Sverige är underligt om man jämför med andra länder i Europa.
Amalgamförgiftad anmäler läkare och tandläkare!
- Dentala material
- Hälsa
En kvinna i 50-års-åldern från Kolbäcksdalen har anmält en läkare och en tandläkare till socialstyrelsen för att ha gett fel vård.
Kvinnan skriver i sin anmälan att hon förra hösten började få domningar, skakningar och förlaminingskänslor i kroppen, samtidigt som tandhälsan försämrades.
Alla amalgamskadade som blivit illa behandlade och som avfärdats som “psykiskt sjuk” borde anmäla dessa läkare och tandläkare till Socialstyrelsen.
Genetisk link mellem ADHD og autisme
- Forskning
- Hälsa
- Miljö
Børn, der lider af ADHD har et genetisk overlap med børn, der lider af autisme, viser nyt studie. En anden dugfrisk undersøgelse afslører, at ADHD kan opstå pga. ubalance i et tarmhormon, der også virker i hjernen.


