- Hälsa
- Politik

Kalcium och fosfater liksom magnesium är viktiga för tandhälsan. Det man kanske inte alltid tänker på är att mineralerna också behöver fettlösliga vitaminer. Vitamin D3 är numera väl känd, men att även vitamin K2 behövs för tändernas remineralisering vet inte alla.
Vitamin K2 är viktigt för att rikta kalcium från mjukvävnad till benvävnad och därför anser man i dag att tar man kalciumtillskott bör man också ta vitamin K2.
Redan på 1930-talet tog tandläkare Weston A Price upp detta, men då visste han inget om vitamin K2 utan kallade det för X-faktor. Han ansåg alltså att det fanns något som var oerhört viktigt för remineralisering av tänder förutom kalcium och fosfater.
I Sverige anses 80 procent av befolkningen ha brist på vitamin K2 och då är det inte konstigt att vi får kariesangrepp. Detta vitamin får man främst från lever och njure samt kikärtor. Bra är också fermenterade grönsaker och särskilt fermenterade sojabönor så kallad natto.
Med en bra kost och ett kosttillskott på 200 mikrogram vitamin K2 får man förmodligen i sig tillräckliga mängder, men man behöver alltså tillskott. Med tillräcklig mängd vitamin K2 förbättras benuppbyggnaden och kalcium i blodkärl och mjukvävnad riktas mot benen och tänderna.
Den som får blodförtunnande medel ska vara försiktig med vitamin K och det gäller både K1 och K2, men andra kan utan problem ta tillskott och mår mestadels bra på dessa.
Läs mer här
Till forskningsartikel angående vitamin K2 och benhälsan (engelska, 2013)
Till forskningsartikel om vitamin D3 och K2 samt utveckling av käkarna och trångställda tänder.