- Forskning
- Hälsa

Många har sömnsvårigheter och om man inte sover ordentligt på natten hämmas kroppens naturliga avgiftning. Därför är sömnen viktig och särskilt för dem med stor tungmetallbelastning. Forskare har en tid tittat på vår konstgjorda belysning och mycket tyder på att annan sammansättning av lampornas ljus kan förbättra sömnen.
Norska forskare har nu undersökt produktionen av det viktiga sömnhormonet melantonin vid olika sorts belysning. Bland annat har försökspersoner fått ha glasögon som tar bort det blå ljuset som anses störa melantoninbildningen.
Försök pågår också att i lamporna ta bort det blå ljuset och man får då ett orange ljus. Det tycks som om orange ljus förbättrar möjligheten att bilda melantonin. Forskarna menar att man exempelvis på sjukhus, där folk ofta har svårt att sova, skulle kunna använda orange ljus istället för dagens lampor.