- Hälsa
- Politik

Livsmedelsverket går nu ut och rekommenderar kosttillskott av D-vitamin till personer som sitter inne mycket och till äldre över 75 år. Anledningen är matvanorna försämrats och att folk är ute i solen för lite. Detta är en stor förändring i policyn jämfört med tidigare då Livsmedelsverket ansåg att man fick i sig tillräckligt med vitaminer och mineraler via födan.
Sedan tidigare undersökningar är det känt att en stor majoritet av befolkningen inte äter tillräckligt med frukt och grönsaker, vilket minskar intaget av nyttiga vitaminer. Nu föreslås berikning av D-vitamin till fler livsmedel och att bland annat de som sitter inne mycket och äldre personer med försämrad förmåga att syntetisera D-vitamin i huden ska ta tillskott av D-vitamin.
Att verket nu rekommenderar D-vitamintillskott lite mer generellt till utsatta grupper är ett stort steg framåt och kanske innebär det ett trendbrott så att D-vitamin följs av förslag om tillskott av fler vitaminer och mineraler
Det verket dock glömt är de personer som av genetiska skäl har svårt att bilda och omsätta D-vitamin och de har också glömt att mörkhyade människor ofta också behöver tillskott. Livsmedel som innehåller D-vitamin är bla fisk, ägg kyckling och vissa svampar.
Livsmedelsverket skriver vidare i sitt pressmeddelande att D-vitamin är ett av få vitaminer som kan vara svårt att få i sig i tillräcklig mängd. Dock är det det känt att t ex vegetarianer får fler lite vitamin B12 och därför behöver sådant tillskott. Så gott som hela befolkningen har dessutom brist på selen, magnesium och zink varför även dessa skulle behöva rekommenderas som kosttillskott för att få en friskare befolkning.
Det är i huvudsak fyra riskgrupper som omfattas av råden:
- Alla barn yngre än 2 år
- Barn och vuxna som inte äter fisk och/eller D-vitaminberikade produkter (alla åldersgrupper)
- Barn och vuxna med mycket begränsad solexponering (alla åldersgrupper)
- Äldre över 75 år
Flera livsmedel beriknas nu med D-vitamin: fler sorts mjölkprodukter, vegetabiliska drycker som t ex havredryck och matfetter. Därtill har har halten D-vitamin som skdets a finnas i dessa livsmedel ökat.
D-vitaminbrist kan ge många olika symtom och bland dessa nämnder Livsmedelsverket att barn kan uppvisa missformat skelett, vuxna kan drabbas av benuppmjukning, men de skriver också att även andra sjukdomar kan orsakas av D-vitaminbrist.
Tandvårdsskadeförbundet anser att D-vitamin även påverkar tandhälsan. Både D och K2-vitaminer behövs för att bygga upp starka tänder. C-vitamin behövs för att tandköttet ska må bra liksom Q 10. Tandvårdsskadeförbundets medlemmar har ofta vitamin- och mineralbrister dels på grund av genetiska skäl och dels på grund av att de som är förgiftade av tungmetaller gör slut på vissa näringsämnen i samband med att kroppen avgiftas.