- Forskning
- Hälsa
Att förekomsten av multipel skleros, MS, varierar med latituden är känt sedan länge och orsaken är bildningen av D-vitamin genom solbestrålning. D-vitminet har således en skyddande effekt mot att få sjukdomen.
För dem som bor i områden där solen är otillräcklig, i alla fall under vintern, finns möjligheten att inta extra vitamin som kosttillskott, men det är tveksamt om speciellt många neurologer råder sina MS-patienter att inta extra D-vitamin eller andra kosttillskott.
Det har kommit ett antal studier som visar att D-vitamin inte bara minskar risken att insjukna i MS, utan även motverkar en redan etablerad sjukdom. En studie från Kina har undersökt D-vitamin hos 141 MS-patienter och 282 friska kontroller och följde upp sjukdomsutvecklingen. Man fann att patienterna hade signifikant lägre vitaminhalter än friska personer.
Området där man mätte ligger på en breddgrad som motsvarar södra Europa. Som väntat var D-vitamin lägre vintertid än sommartid men forskarna mätte lika stor andel patienter och kontroller under de olika årstiderna. Man efterfrågade även hur mycket personerna tillbringade i solen. I norra Europa är solskenet mindre och MS-frekvensen mycket högre.
Efter justering för olika faktorer som kunde inverka, visade patienterna ett signifikant snabbare sjukdomsförlopp, mätt som antalet skov och nya skador i hjärnan..
I en tysk studie undersöktes aktiviteten av immunsystemets B-celler hos MS-patienter med låga D-vitaminhalter samt sjukdomsaktivitet. Låga vitaminhalter korrelerade med ökad immunreaktivitet i ryggmärgsvätskan och högre sjukdomsaktivitet. Tillförsel av extra vitamin normaliserade B-cellerna i blod och cerebrospinalvätska och gav en minskning av sjukdomsmarkörer.
En finsk dubbelblind-studie bekräftar att tillförsel av extra D-vitamin minskar antalet och storleken av skadorna på hjärnan och i en studie från USA gav man MS-patienter och kontroller 5000 IE D-vitamin/dag under tre månader och mätte uppgången av vitaminet i serum. Det visade sig att serumhalten inte alls var så hög hos patienterna, jämfört med kontroller. Orsaken är inte känd, men tyder på att dagligt intag som är fullt tillräckligt för friska personer inte räcker till för MS-sjuka.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S016557281630131X
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165572816300455
https://www.hindawi.com/journals/msi/2012/802796/
http://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1352458515600248


