- Hälsa

Forskning och klinisk erfarenhet tyder på att allergier och överkänslighet mot olika ämnen inklusive livsmedel kan orsaka kroniska sjukdomar. Flera tandvårdsskadade har upplevt förbättringar efter t ex amalgamsanering. Lab 1 i Norge som tar prover för att kontrollera antikroppar mot fästningar och olika livsmedel redovisar på sin hemsida en flicka med SLE, Sjögrens syndrom och hypotyreos som tillfrisknade efter omläggning av kosten.
Flickan är 14 år och hade utvecklat de autoimmuna sjukdomarna SLE, Sjögrens syndrom och hypotyreos. Hon hade också mag- och tarmproblem. I den norska vården blev hon behandlad med steroider och cellgifter, vilket varken för föräldrarna eller henne själv kändes bra. De sökte alltså vidare och fann ett norsk laboratorium.
Prover för att kontrollera antikroppar mot flera fästingburna sjukdomar togs, men visade inget resultat. Då testades också allergier mot olika livsmedel, eftersom hon hade mag- och tarmbesvär. Känslighet mot mjölkprotein och gluten konstaterades.
Därefter provade hon omläggning av kosten och tog bort mjölkproteiner och gluten ur kosten. Efter fem månader förbättrades hennes hälsa påtagligt. Hon hade inte längre smärtor i leder och muskler, mag- och tarmproblemen försvann, hennes energi ökade och hon var på betydligt bättre humör än tidigare. Hon orkar nu träna och vara med kompisar och har kunnat fullfölja skolan.
År 2016 tog hon prover för att kontrollera de tidigare sjukdomarna och fick det glädjande beskedet att alla proverna var normala. I mars 2016 slutade hon ta sina mediciner. Sedan omläggning av kosten förbättrades hennes spyke hela tiden och hon har inte haft vare sig depressioner eller självskadebeteende sedan dess.
Hon fungerar som vilken normal tonåring som helst och föräldrarna är övertygade om att det är kostomläggningen som gett resultat. Detta trots att sjukdomar ibland kan komma i skov och risk alltid finns för återfall.
Hur många andra kroniker är allergiska eller överkänsliga mot maten de äter eller mot sina tandfyllningar? Det finns alltid anledning att fundera på detta.
Se mer via länken nedan. Lab1 i Norge finns i Sandvika utanför Oslo och kan hjälpa till med många olika prover, bland annat kan de kontrollera antikroppar för flera olika fästingburna sjukdomar, antikroppar för kasein och olika glutenmolekyler plus att de kan kontrollera för läckage av peptider till urinen. Det senare kan ha stor betydelse exempelvis vid ADHD och autism.
Till artikeln på Lab1