Det pågår en strid mellan forskare som finner att tiomersal, kvicksilverhaltigt bakteriedödande medel i vacciner, orsakar autism och nervskador vid låga koncentrationer, och företrädare för vaccinindustrin som förnekar samband.
Liksom i frågan om skadeeffekter av amalgam, har ett stort antal studier under senare år visat att det finns stora variationer i känsligheten för kvicksilver. Den olika känsligheten noterades redan under akrodyniaepidemin där ungefär ett barn av femhundra exponerade utvecklade akrodynia. Andra, ej typiska hälsoeffekter undersöktes inte.
Studier av barn med autism har visat på oxidativ stress och ett *nedsatt antioxidantsyste*m, det vill säga försvar mot fria radikaler. Pojkar är starkt överrepresenterade bland autismbarnen, något som visat sig bero på inverkan av testosteron.
Blodceller är lätt tillgängliga för olika undersökningar och i en ny studie från USA undersöktes effekterna av låga doser tiomersal på immunceller från autistiska barn, syskon och oberoende, friska kontroller. Tiomersal är kvicksilvertiosalicylat och innehåller 50 % kvicksilver. Det bryts relativt snabbt ner till oorganiskt kvicksilver, men inte innan det hunnit komma in i hjärnan.
Studien visade att tiomersal i vaccinnivåer primärt ökade mitokondrieaktiviteten som försvar mot oxidativ stress hos kontrollerna, men att celler från autismbarn inte klarade av belastningen utan minskade eller stoppade celldelning och att alltfler celler dog eller övergick till energiproduktion genom glykolys, ett mitokondrie-oberoende och mindre effektivt sätt att bilda energi och ett säkert tecken på mitokondrieskador. Likaså uppmättes ökad nivå av oxidationsprodukter av proteiner, orsakade av fria radikaler.
En jämförelse mellan autism-celler och kontrollceller visade att basalnivån av fri-radikalbildning var 50 % högre än hos kontrollcellerna. Orsaken är att antioxidantförsvaret är nedsatt varför radikalerna inte kan inaktiveras.
Syskon till barn med autism och tvåäggstvillingar, där det ena barnet har autism, löper 50 % chans att också utveckla autism, något som tyder på genetiska/miljörelaterade faktorer. Den dos tiomersal som behövs för att stoppa celldelningen hos celler från autismbarn är endast 40 % av den dos som behövs för att åstadkomma motsvarande effekt hos kontrollceller från friska barn. Ytterligare noterade man att för tidigt födda barn får en 3 gånger så hög blodkoncentration av tiomersal efter en vaccination som normalfödda barn.
Forskarna bedömer att en tredjedel av autismfallen har en genetisk predisposition i antioxidantförsvar eller hos mitokondrier gör dem extra känsliga för tiomersal, hos den andra tredjedelen beror den ökade känsligheten på ökade nivåer av testosteron under fosterstadiet och hos den sista tredjedelen av spridning av inflammationsdrivande och nervskadande cytokiner från immunceller.