- Dentala material
- Forskning
- Hälsa
Kobolt är en relativt vanlig metall och allergier förekommer. Metallen finns bland annat i dentala material eller så kallade krom-koboltlegeringar i kronor. Ny forskning visar att koboltallergi är mer vanligt än man tidigare trodde, men ingenstans nämns att metallen finns i dentala material och då främst i kronor. Forskarna tar bara upp förekomst i blixtlås, mynt, smycken, klockor, glasögon, målarfärger och trycksvärta.
Informationen om en uppgradering av koboltallergi kommer från en ny studie från Centrum för arbets- och miljömedicin och Karolinska Institutet (KI). Tidigare trodde man att kololtallergi oftast berodd på korsreaktion med nickel, som är en ännu vanligare metallall.
Den nya studien visar att endast hälften av alla med koboltallergi också är känsliga för nickel. Dessutom forskarna att vid testning av allergi mot nickel behövs en starkare lösning än den som nu används för att med större säkerhet fånga upp koboltallergikerna.
Det är således än mer befogat än tidigare att avråda från alla former av metaller i dentala material.
Testning via huden eller så kallade patchtester kan orsaka svåra reaktioner hos dem som är känsliga för metallen och Tandvårdsskadeförbundet avråder därför från sådana. Melisa-testet görs via blodet och är tillförlitligt. Dock ersätts inte kostnaden för detta test av landstingen. Det gills inte heller som bevis för allergi vid prövning enligt tandvårdsförordningens 6 §.
Till vetenskaplig artikel om testning av kobolt (engelska)
Till vetenskaplig artikel om allergifrekkvens hos unga (engelska)