Tandhälsoförbundet informerar om biverkningar av tandvårdsmaterial, ger stöd till medlemmarna och arbetar för så riskfria tandvårdsmaterial som möjligt.
Kvicksilver - ett gift i arbetslivet
- Dentala material
- Hälsa
- Politik
Tandsköterska som skadats av kvicksilver på grund av amalgamarbete.
Ny kvicksilverskandal i Danmark!
- Dentala material
- Hälsa
- Politik
Ny kvicksilverskandal i Danmark avslöjad! Läs mer i E-pages tidningen länk se nedan.
Prof. Ahlbom tålde inte närmare granskning
- Forskning
- Hälsa
- Politik
Prof. Ahlbom tålde inte närmare granskning, därför avviker han från sitt uppdrag som ordförande för det vetenskapliga rådet, innan strålkastarljusen från stroboskopslamporna tänds.
Han har haft uppdrag dels för SSI och sin brors mobiltelefonföretag, en intressekonflikt och risk för påverkan av vetenskapligheten hos SSI. Prof. Ahlboms vetenskapliga gloria strålar nu allt sämre. Det är dags att även resten av SSI:s vetenskapliga råd utreds vilka band de har till mobilindustrin.
53 fall av Narkolepsi inrapporterade till Läkemedelsverket!
- Hälsa
- Politik
Pandemihysterin ledde till att 53 personer fick obotliga neurologiska skador enligt Läkemedelsverkets rapport publ den 9 juni 2011. Om man berättat om riskerna för de som skadats, hade de då tagit sprutan, om de vetat om att det skulle få detta resultat? Är det inte dags att sjukvården tänker igenom sina beslut en gång till och tar till sig av de kritiska läkarnas åsikter, innan man hysterisk basunerar ut “ -ALLA måste solidariskt vaccinera sig, för annars kan DU vara den som sprider smittan!”
Den potentiella faran med elektromagnetiska fält och deras inverkan på miljön
- Miljö
- Politik
EU-rådet har antagit resolutionen nr 1815 den 27 maj 2011 ? Den potentiella faran med elektromagnetiska fält och deras inverkan på miljön
Tjeckiska tandläkare vill ha mer betalt!
- Hälsa
Tjeckiska tandläkare vill ha mer betalt för att fortsätta att sätta 6,5 miljoner amalgamfyllningar!
Läs mer via länken nedan


