- Forskning
- Hälsa
- Politik
Media har uppmärksammat forskning från Göteborg som visar förhöjd risk för spridning av maglignt melanom hos möss som får tillskott av N-acetylcystein. Både forskare och media antyder att det handlar om antioxidanter rent allmänt. Det är helt fel. De har använt ett enda ämne och i cellförsöken användes även E-vitamin. “The American Cancer Society” skriver att inga som helst slutsatser gällande människor kan dras av Göteborgsförsöket på möss.
Forskningen i Göteborg om antioxidanter och cancer har använt N-acetylcystein som antioxidant och i cellförsöken även E-vitamin. Det dessa ämnen gör är att stärka cellerna och göra dem mindre känsliga för fria radikaler. Dessutom ökar N-acetylcystein glutationhalten, vilket tycks vara orsaken till den ökade spridningen av cancercellerna hos mössen. Forskarna anser att glutation gör att cancercellerna överlever påhopp av fria radikaler.
Glutation är också viktigt för avgiftning av kroppen. Exempelvis så har det uppmätts alltför låga halter glutation hos autistiska barn, vilket skulle kunna vara orsak till att de är mer känsliga för tungmetaller. Individuella hänsyn är alltid viktigt att ta och att generellt antyda att antioxidanter är farligt med hänvisning till de musförsök Göteborgsforskarna gjort är helt felaktigt.
Inget fog finns således för att vara negativ mot antioxidanter i största allmänhet i detta läge. Betydligt mer forskning behövs för att dra de slutsatser media nu gjort. Detta bekräftas också av doctor Len Lichtenfeld vid The American Cancer Society. Han menar att musförsök aldrig kan översättas direkt till människa. I detta fall är det dessutom särskilda framavlade mustammar med hög benägenhet att få den undersökta cancerformen som använts i försöket. Vilka brister i biokemin de har är okänt.
Lichtenfeld anser dock att patienterna alltid ska berätta för doktorn vilka andra behandlingar de genomgår för att en riktig bedömning ska kunna göras av teamet runt patienten. Han anser att det också finns mycket annat än kosttillskott som kan påverka cancertumörerna och behandlingen och att det därför behövs diskussioner mellan behandlande läkare och patient.
Många antioxidanter behövs för att kroppens biokemi ska fungera. Glutation är exempelvis viktigt för avgiftning av kroppen. En del av Tandvårdsskadeförbundets medlemmar förbättrar avgiftningen med N-acetylcystein bland annat på grund av ökad glutationbildning. För dem kan det vara minst lika viktigt som att undvika cancer.
Tänkvärt är ändå att cancerceller kan få ökad kraft av tillskott av vissa näringsämnen. Bland dessa kanske ändå socker är det som främst gynnar cancercellers delning.
Ett bra sätt att bli av med cancer tycks vara att svälta ut cellerna genom att hindra dem att få tillgång till socker. Det innebär en fettkost helt utan kolhydrater om man ska vara konsekvent. Se mer om cancer och socker i Forskning och Framsteg.
Till sammanfattande artikel i The Science (engelska)
Till information på Salgrenska Akademins hemsida om artikeln (engelska)
Till beskrivnng av forskningen och uttalande av Lichtenfeld (engelska)
Till Apotekets artikel